Blog

Koronavirus Pandemisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Açısından Sağlıklı Yaşam Önerileri

Halen tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 salgını sırasında kadın doğum hastalıklar ve gebelikler ilgili sık karşılaştığımız sorularla ilgili tavsiyelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1. COVID-19’dan nasıl korunurum?

  • En az 20 saniye uygun teknikle su ve sabunla el yıkama
  • El yıkamanın mümkün olmadığı ortamlarda alkol bazlı dezenfektanlar ile ( %70-80 alkol olan kolonya gibi) el dezenfeksiyonu  yapınız
  • Ellerle yüze, göze ve burunuza dokunmayınız
  • Sosyal izolasyon önemlidir, çalışmıyorsanız veya evden çıkmanızı gerektirecek bir  zorunluluğunuz yoksa “Evde Kal Türkiye” sloganına uygun şekilde evde zaman geçirin
  • Sosyal izolasyon günlerinde birlikte yaşadığınız ev halkı dışındaki arkadaş, komşu, akrabalarla iletişimizi telefon, sosyal medya gibi iletişim yolları ile sürdürün.
  • Sağlıklı kişilerin ev ortamında maske kullanmasına gerek yoktur, ama kalabalık ortamlara girilmesi zorunlu ise ( otobüs, metro gibi toplu taşım araçları, kalabalık iş yerleri) maske kullanılması önerilir
  • Bulunduğunuz kapalı ortamları belli aralıklarla temiz hava ile havalandırınız
  • Oksürük, aksırık sırasında ağzı ve burnunuzdan çıkabilecek partiküllerin etrafa dağılmasını önlemek için kağıt mendil ile ağzınızı ve burnunuzu kapatınız. Eğer o anda kağıt mendiliniz yoksa kol ile yani dirsek içi ile ağzın kapatılarak bu damlacıkların ortama yayılmasının önlenmesi çok önemlidir.
  • Enfekte kişiler, enfekte olma riski yüksek olan kişilerle temasta bulunmayınız.
  • Yakın temastan kaçınınız kişiler arasından en az 1 metre olmasına dikkat ediniz.

2. Gebeler için özel korunma gerekli midir?

Gebelerinde bu temel korunma prensiplerine uyması önerilmektedir.

Gebelerin gebe muayenelerini yaptırdıkları sağlık kuruluşlarına rutin kontrolleri için gitmeden önce telefon veya elektronik ortamda bu kuruluşun ( hastane, 1. Basamak sağlık kuruluşları, özel hastane veya muayenehane, klinikler) rutin hizmet vermeye devam etme durumunu sorgulamaları tavsiye olunur.

Rutin kontroller ve özellikli durumlar ( baş dönmesi, ateş, karın ağrısı, sularının gelmesi, bacakta şişme ve kızarıklık, kanama, 1 saatten uzun süren rahim kasılmaları, şiddetli baş ağrısı, görme kaybı gibi…) haricinde mümkün olduğunda sağlık konusundaki danışmalarınızı telefon veya on-line olarak gerçekleştirin.

COVID-19 enfeksiyonu tüm dünyanın yeni karşılaştığı bir enfeksiyondur. Solunum yolu enfeksiyonu yapan SARS, MERS gibi diğer viral enfeksiyonlar gebelikte erken doğum tehdidi, gebelik kayıpları gibi problemlere ve annelerde ciddi tablolara yol açmıştır. Halen COVID-19’lu gebe hastalarda gebe olmayan kişilere göre daha ciddi bir hastalık tablosunun oluştuğu görülmemiştir. Anne karnındaki bebeğe gebelik veya doğum sırasında geçtiği gösterilmemiştir. Bu bilgilerin zaman içerisinde daha ayrıntılı hale geleceğini umuyoruz.

3. Kadın hastalıkları ve doğum doktoruna rutin muayeneme gideyim mi?

Acil durumlar veya ciddi şikayetler dışında herhangi bir yakınması olmayan kişilerin rutin kontrolleri birkaç ay ertelemesi önerilir. Kadın hastalıkları ve doğum muayenesine gitmeden önce telefon veya elektronik ortamda bu kuruluşun ( hastane, 1. Basamak sağlık kuruluşları, özel hastane veya muayenehane, klinikler) rutin hizmet vermeye devam etme durumunu sorgulamaları tavsiye olunur. Birçok uluslararası dernek çocuk sahibi olmak için yapılacak tedavilerin bu salgın sırasında durdurulmasını önermektedir.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı semptomları gelişirse hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir

“Evde Kal Türkiye” sloganıyla gönüllü sosyal izolasyon önerilen bu dönemde evde kaldığınız günlerde sağlıklı beslenerek, bol su tüketerek, evde yapılabilecek adımlama veya egzersiz hareketleri ile sağlığınızı korumanız çok önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz

Prof.Dr.Berna Dilbaz